• První díl jógového pexesa skřítka Štěstíka obsahuje 22 barevných kartiček s jedenácti pozicemi 
 • Pozice jsme pečlivě  vybrali tak, aby se jednoduše mohly stát součástí vašich jógových příběhů a dobrodružství
 • Hrát a cvičit s nimi můžete nejen s dětmi doma, ale i jako lektoři, učitelé nebo vychovatelé 
 • Nechali jsme je vytisknout na kvalitní papír, abyste si s nimi mohli hrát opravdu hóóóóóóódněkrát a pořád zůstaly krásné  
 • Zvolili jsme také větší formát, než má klasické pexeso, aby se na obrázek mohlo dívat více dětí najednou
 • Našim cílem bylo vytvořit obrázky co nejvíce návodné. Dlouhodobě jsme je tedy na našich lekcích zkoušeli a vylepšovali. Nyní podle kartiček cvičí jogínci samostatně, bez dlouhého vysvětlování, které by narušovalo vlastní hru. 
 • Přesto je vám samozřejmě k dispozici seznam všech pozic s popisem, upraveným pro děti. Doporučujeme učit děti pozice v klidu a postupně. Při vlastní hře je spíš nechat cvičit dle jejich možností, neopravovat je a naplno prožívat radost ze hry.
 • A až si s pexesem zacvičíte, nezapomeňte si odpočinout při relaxaci, speciálně sestavené k prvnímu dílu pexesa
 • Pexeso pro vás a vaše jogínky s láskou vytvořily Daniela a Andrea 

Možná jste zvědaví, jak vypadá pexeso zezadu. Dobře, zde je ukázka...ale jen jedné kartičky, zbytek uvidíte, až pexeso přijede poštovním autem k vám domů :)

A ještě jste možná zvědaví, jak vypadá naše poštovní auto...Tak to vám ukážeme také rádi. Už se totiž nemůže dočkat, až doveze pexeso právě k vám...

A nás by zase zajímalo, jak si budete s pexesem hrát. Tady najdete několik našich nápadů:

 • Klasické pexeso

Hráč, který najde dvojici, zacvičí pozici. Ostatní se určitě rádi přidají.

 • Pexeso se zaříkadlem

Naučte se od skřítka Štěstíka zaříkadlo uvedené na pexesu, čarujte a proměňujte se. Buď úplně jednoduše- obracejte kartičky a proměňujte se v to, co na nich je.

Nebo rozdělte kartičky na polovinu, obraťe je obrázkem dolů. Z dětí vyberte dva kouzelníky. Jeden otočí z jedné poloviny pexesa kartičku a kouzelnýcm zaříkadlem děti promění do příslušné pozice. Děti zůstávají v pozici, dokud druhý kouzelník nenajde ve své polovině kartiček stejný obrázek. Pak se kouzelníci vymění a hra může pokračovat.

 • Aktivní pexeso

Pro menší děti a všechny, kteří mají hodně energie. Pexeso roztříďte na poloviny- v každé se bude nacházet jeden obrázek ze dvojice. Vytvořte překážkovou dráhu. Já ráda používám lano, pro vědomou chůzi, nebo labyrint. Hodí se různé balanční polokoule a také zde skvěle využijete všechny chodníčky a pomůcky na stimulaci chodidel.

Polovinu kartiček umístěte na sebe na začátek dráhy. Zbytek rozložte do pravidelného tvaru na konec dráhy. Na začátku dráhy si jogínek vezme kartičku, která je na vrchu (kartičky můžete i rozložit, ale počítejte s tím, že vybírání bude pak trvat dětem déle 😉). S kartičkou v ruce (na hlavě, za pasem, na hřbetu ruky...) pomalu vědomě projde dráhou a na jejím konci zkusí najít dvojici. Pokud se podaří, pozici zacvičí. V opačném případě položí kartičku zpět na začátek dráhy (ideálně toto dělá lektor a dává kartičky na spodek komínu, nebo děti tvoří komín druhý z už použitých kartiček). Děti, které nejsou na řadě mohou sledovat obracení kartiček na konci dráhy.

 • Pojedeme na výlet, ráno tam a večer zpět

Roztřiďte pexeso. Na první kupičku dejte: kytičku, strom a hvězdu. Na druhou:letadlo, auto, motorku, loďku. Na třetí vám zbyde: myška, zajíc, kočka, pes.

Vytvořte příběh...KAM pojedeme-vyberte z první kupičky. JAK se tam dostaneme-druhá kupička. KOHO tam potkáme- to se dozvíte ve třetí kupičče. Příběh zacvičte. Nezapomeňte se dětí zeptat, CO tam budete dělat, nebo co vám zvířecí kamarád prozradí.

Děti můžete rozdělit až do šesti skupin a každá bude mít jiný příběh.

 • Vzpomeň si

Vyberte několik kartiček (počet přizpůsobte věku dětí). Děti si kartičky prohlédnou a pak se promění ve spící myšku. Odeberte jednu kartičku. Dejte znamení a probuďte myšky. Děti se podívají, která kartička chybí a tu pozici zacvičí.

Další inspiraci budeme postupně přidávat. Pokud jste přihlášeni k odběru novinek, určitě vám neunikne...