Naštvaný sněhulák

06.02.2019

Dnes od rána SNĚŽÍ. A tak vytáhneme sáňky a vydáme se na procházku k blízké HOŘE. Cestu si užíváme, rozhlížíme se kolem a pozorujeme, jak sněhová peřinka pokryla STROMY, STŘECHY domů i MOSTY. Vnímáme, jak sníh pod našima nohama křupe a jaké otisky zanechávají naše boty (VĚDOMÁ CHŮZE). Na chvilku zahlédneme i  sněžného ZAJÍČKA. Je tak bílý, že se sněhem dokonale splývá a tak ho brzy ztratíme z dohledu.  Před našima očima se pak vynoří veliký SNĚHULÁK. Je kolem něj spousta stop a tak to vypadá, že ho snad postavila ZVÍŘÁTKA (různé pozice ZVÍŘÁTEK). Je docela legrační, představit si, jak zvířátka KOULEJÍ SNĚHOVÉ KOULE. 

Také si několik KOULÍ uděláme. Ale co s nima, sněhulák už tu jeden je...tak si trochu zařádíme a uspořádáme sněhovou bitvu. Je to legrace, ale občas se stane, že některá koule zalétne i ke sněhulákovi. No, moc se mu to nelíbí, pokaždé se pěkně naštve... Asi si myslíte, že se sněhulák nemůže naštvat. Možná proto, že nemůže křičet, vztekat se ani dupat. A to je právě to, tenhle se naštvat uměl...Vždycky, když ho nějaká koule zasáhla, tak se rozkýval ze strany na stranu (UKÁZAT NA PAPÍROVÉM SNĚHULÁKOVI Z PŘEDLOHY). Někdy to dokonce vypadalo, že se vůbec houpat nepřestane a spadne. Naštěstí ale objevil svůj dech a  naučil se uklidnit i bez řvaní a dupání (KDE CÍTÍTE DECH?, CO DĚLÁTE, KDYŽ JSTE NAŠTVANÍ...MOŽNÉ ROZVÉST, PODLE ČASU). 

Jak se to sněhulák naučil? Představil si sněhovou kouli, která do něj vrazila. Podíval se na její spodní okraj a začal nadechovat, vyjížděl pohledem nahoru a tam začal vydechovat a vracel se pohledem zpět dolů. Také si to vyzkoušej. (OBRÁZEK KOULE Z PŘEDLOHY), narozdíl od sněhuláka, můžeš používat prst. Dej ho na šipku a vydechni. Pak s ním jeď po šipce a nadechuj, na konci šipky končí tvůj nádech a mění se ve výdech a ten zase v nádech... Několikrát zopakuj. Dýchej jen nosem. Kolikrát? Třeba tolikrák, kolikrát se rozhoupe tvůj sněhulák, tedy tolikrát než se uklidní a začne se opět cítit dobře a vesele.

Velká písmena jsou jógové pozice, které můžete při čtení příběhu cvičit. Některé jsou z jógového pexesa a popsané zde


Skládanka sněhuláka volně ke stažení a k dýchání ;)