Meditace mettá upravená pro děti

29.01.2022

Meditaci si můžete poslechnout zde 

Meditaci milující laskavosti (mettá), ráda představuji dětem právě v únoru, kdy na nás útočí srdíčka ze všech stran...tak se snažím tomu dát ještě jiný rozměr.😊

Všimla jsem si, že pro malé děti tato meditace není úplně snadná. Bývá pro ně těžké si během vlastní meditace vybavovat jednotlivé osoby, na které mají myslet. Nemají moc času si vzpomenout a často je úplně rozhodí, že si mají vybrat a honem nevědí koho...

Jako přípravu před meditací, jsem pro ně tedy vytvořila srdíčkový labyrint. Doprostřed srdíčka si vloží vystřižený papírový pásek a pak si připraví prstík-ideálně nedominantní ruky na šipku.

Po asi třech dlouhých nadechnutí a vydechnutí jedou prstíkem pomalu až do středu bludiště. Tam opět zaměří svoji pozornost na dech a při první cestě si na proužek namalují sebe. Při druhé někoho, koho mají rádi, při třetí někoho, koho moc rádi nemají a při poslední cestě planetu Zemi a všechny bytosti. Můžou třeba napsat jen jméno, nebo jednotlivým osobám přiřadit barvu a tou proužek vybarvit. Důležité je, že si vyberou ty, na které si pak při meditaci vzpomenou a usnadní se jim výběr. Nespěcháme, dáme jim čas a můžeme i sdílet, proč si koho vybraly.

Dalším úskalím bývá překvapení z toho, že mají děti myslet na někoho, kdo jim třeba ublížil. Bez přípravy vždy začaly skoro všichni s dotazy proč a dalším "brbláním" bylo po meditaci 😊. Takže při kreslení této osoby do labyrintu se na to připravíme. Ptám se dětí, jak se cítí, když si mají na někoho takového vzpomenou a zda se jim ten pocit líbí. Pak si povídáme o tom, kdo rozhoduje o tom, jak se cítí a komu to, že jsou třeba na někoho naštvaní vlastně ve skutečnosti vadí a neprospívá. Takto napsáno, to asi zní krkolomně, ale děti to většinou zvládnou lépe než dospělí. Vracíme se k tomu často i na dalších lekcích a často alespoň několik dětí vnímá změnu, která nastala... ano, není to u všech, ale je to zasazené semínko, které, věřím, jednou vyroste.

Co naopak mají děti rádi, je závěrečné procítění a prožití lásky ode všech...to mi vždy krásně popisují a proto jsem to do meditace zařadila i když třeba tradiční verze je trochu jiná.