Meditace pro děti-prstový labyrint

26.03.2018

Prstový labyrint jsem několikrát zkoušela na lekcích s dětmi a velmi se mi osvědčil.  Je to jednoduchá cesta ke zklidnění a zvědomění. Ráda také používán labyrint z dlouhého lana, po kterém děti chodí.

Labyrinty postavené v zahradách nebo v chrámech jsou známe po staletí a  využívalo je mnoho kultur. Procházky skrz labyrint sloužili k relaxaci, meditaci nebo k modlitbám. Labyrint ale není bludiště. Bludiště jsou stavěna k bloudění 😊, mají slepé cesty a není snadné najít tu správnou. Cesta labyrintem je naopak jasná, pomalu po spirále lze dojít až do středu. 

Prstový labyrint je podobný- jen menší a chodí se v něm prstem. Stejně jako velké labyrinty může i ten prstový pomoci k uvolnění a relaxaci.

Pojďte si to vyzkoušet- sami nebo s dětmi. Nakreslila jsem pro vás velikonoční labyrint ve tvaru vajíčka. Postupně budu přidávat další klasické tvary. Do tohoto velikonočního si můžete navléknout i proužek, který vystřihnete na spodu šablony. Nejprve ho nasadíte tak, aby byl střed vajíčka bílý. Až dítě dojde prstíken do sředu, proužek posunete a objeví se kuřátko, nebo dinosaurus (pro kluky :)).

A jak labyrint použít:

Několikrát z hluboka nadechněte a vydechněte, pak položte ukazováček- ideálně své nedominantní ruky- na začátek labyrintu. Pokud je to zpočátku obtížné, použijte dominantní ruku a při další cestě zkuste ruce vyměnit. "Chůze" nedominantní rukou vyžaduje větší soustředí a pohyb pak provádíte více vědomě. Postupně si "projděte" svým prstem celý labyrint. V jeho středu se znovu několikrát hluboce nadechněte a vydechněte a teprve pak se vydejte zpět...příjemnou relaxaci!