Člověče raduj se

07.09.2023
Oživení lekcí dětské jógy, hra pro celou rodinu, partu dětí 

Potřebovat budete 

  • hrací kostku, 
  • obrázky pozic ,(výborně se hodí tyto VELKÉ) 
  • nebo hrací plán

Pro kooperativní ladění hry se budou hodit

  •  razítka
  •  barevné proužky papíru


Může se hrát dvěma způsoby 

1. Figurky jsou hráči- vhodné pro velké plochy a větší počet hráčů

Pro tuto verzi si připravte velké obrázky jógových pozic -minimálně tolik, aby vznikl dvojnásobný počet políček, než je hráčů. (pozice se můžou i opakovat)

Obrázky rozestavte do prostoru a vytvořte tak "herní plán". Můžete napodobit plán na obrázku výše.

Dál postupujte podle společných pravidel.

2. Použijeme herní figurky- vhodné pro domácí hraní, menší prostor a menší počet hráčů

Pro tuto verzi si najděte pro každého hráče jednu figurku (můžete použít třeba ty ze hry Štěstíkův domeček) a vytiskněte si herní plán (najdete ho na blogove obrazky)

Dál postupujte podle společných pravidel. Společná pravidla

Pokud bude hrát více než čtyři hráči, rozdělte se do maximálně čtyř týmů. Každý hráč si  kolem ruky slepí proužek papíru v barvě svého týmu.

První hráč (nebo první hráč prvního týmu) hodí kostkou a posune se o tolik, kolik mu na kostce padlo. A to buď se svoji figurkou na papíře, nebo sám se sebou :) po herní ploše. Podle toho, kam dojde, zastaví a zacvičí příslušnou pozici. Na zvukový signál (při skupinové hře) nebo rovnou (při menším počtu hráčů) pozici zaujme. Může v ní zůstat a nebo se po odchodu z pozice posadit na svém políčku s rovnými zády a pozorovat další hráče.

Dále hází kostkou druhý hráč (nebo první hráč druhého týmu). Posune se o příslušný počet políček ve skutečnosti, nebo na papíře. Na signál, nebo rovnou zaujme pozici.

A tak dále...hází třetí hráč (nebo první hráč třetího týmu), po něm čvrtý hráč (nebo první hráč čtvrtého týmu). Dále znovu první hráč, nebo druhý hráč prvního týmu. První hráč prvního týmu, který už je na trati se také posune o stejný počet polí jako druhý hráč prvního týmu. Pokračuje druhý hráč, nebo druhý hráč druhého týmu. První hráč druhého týmu, který už je ve hře se posune také o stejný počet polí. A pořád dokola, dokud nebudou ve hře všichni hráči.

Figurky hráči i figurky opravdové se tedy posunují po skutečném, nebo papírovém plánu podle popsaného schematu. A nebylo by to správné člověče, kdyby se občas nepotkali dva hráči, nebo dvě figurky na jednom poli. V takovém případě se nevyhazují, ale naopak se radují, protože si můžou spolu zacvičit ve dvojici...a někdy dokonce ve trojici. Některé pozice ve dvojici děti znají, jiné si vymyslí. O to je hra zajímavější a kreativnější.


Kdo ale vyhraje, když ve hře není žádný domeček? Jestli vám moc chybí,tak si ho tam vytvořte, nebo domalujte :) My hrajeme tak, že všechny figurky (jogínci), dostanou při každém průchodu startem razítko na papírový náramek. Za každé razítko, pak dostanou děti do týmu obrázek a můžou podle nich vytvořit pro ostatní jógový příběh, jógovou sochu nebo masáž.